zpet na index  
Časopis studentů Právnické fakulty MU v Brně
Menu
 +  úvod
 +  poslední info
 +  poslat vzkaz
 +  redakce
SMS
 +  SMS Eurotel
 +  SMS Paegas
 +  SMS Oskar
 
Ptáme se...
Studenti, hlasujte! - ankety byly přemístěny níže
 
Galerie a jiné
+ IS.MUNI.CZ
+ Právnická fakulta MU
 
Archiv
Číslo 33
Číslo 32
Číslo 31
Číslo 30
Číslo 29
Číslo 28
Číslo 27
Číslo 26
Číslo 25
Číslo 24
Číslo 23
Číslo 22
Číslo 21
Číslo 20
Číslo 19
Číslo 18
Číslo 17
Číslo 16
Číslo 15
Číslo 14
Číslo 13
Číslo 12
Číslo 11
Číslo 10
Číslo 09
Číslo 08
Číslo 07
Číslo 06
Číslo 05
Číslo 04
Číslo 03
Číslo 02
Číslo 01

Časopis: Octopus číslo 11
ČLÁNEK: Počet zobrazení 1660. (Sessions 1648)
Hokej II - aneb reakce zahanbeného čtenáře
     

Jak se již stalo hezkým zvykem, jen co utichly oslavné salvy na počest hokejového majstrštyku a ze Staroměstského náměstí odešel poslední skalní fanoušek s trikolorou na tváři, objevují se na stránkách periodik názory na hokejové běsnění abych tak řekl z druhé strany, tedy zejména upozorňující na prchavost toho historického okamžiku a také kriticky se zamýšlející nad naším chováním v těch dnech. Je pravda, že nelze srovnávat jedno sportovní vítězství s úspěchy re-publiky na ekonomickém poli, a byl by blázen, kdo by se toho chtěl dopustit. Je pravda, že slova o znovunalezeném národním porozumění a vzájemnosti jsou přehnaná, a je pravda, že jsme se z naší únorové euforie velmi rychle dostali zpátky do reality. Přesto si myslím, že věc není tak jednoduchá, jak bylo prezentováno v minulém Octopusu ("Kdo neskáče není Čech").

Pánové, píšící pod značkou -scr- a -vac-, zde opravdu pěkným a čtivým stylem popisují dezilu-zi ze svých spoluobčanů. Je pravda, že jsme někdy xenofobní. Někdy si také myslíme, že jsme středem Světa. Všichni víme, že tomu tak není. Ale proč to zrovna dávat do souvislosti s hokejem? A proč si nepřiznat, že to byl opravdu vynikající úspěch, vítězství sportovců z malé země, kterým nikdo (ani doma) nevěřil? Z výše jmenovaného článku jsem měl po prvním pře-čtení pocit, že být hrdý na své krajany a radovat se z úspěchu pouhých hokejistů je něco, za co bych se měl stydět. Že sportovní výkon není hodný obdivu a že jsme národ idiotů, co nepoznají opravdové hodnoty a k tomu si v opilém rozmaru močí do nohavic. Bohužel, nemohu se zbavit dojmu, že to byla určitá společenská poptávka, která se stala podnětem k napsání těch řádků. Autoři tak z piedestalu sundávají přehnaně nafouklou sochu Čecha-Hrdiny-Hokejisty, která už byla leckomu protivná, a s ironií vystavují karikaturu malého čecháčka-žvanila-ulejváka. Vě-řím, že mnoho z nás se po absolvování oněch dvaceti sedmi řádků nad sebou hanbou až otřás-lo.

Jenže já si stále myslím, že šlo o obdivuhodnou věc, o okamžik, o kterém snily celé generace lidí v této zemi. Samozřejmě, že ještě více snily nejdříve o svobodě, o tom, aby mohly říkat, co si myslí, a studovat, co chtějí, a že dnes sní spíše o tom, aby se měly dobře a neslýchaly každý den v televizi Jobovi zvěsti o našem hospodářství. Ale copak hrdost národa se neskládá právě (také) z takových maličkostí? Pokud ne, tak jestliže se v nejbližší době nestaneme přinejmenším předsedajícím členem Evropské unie nebo nebudeme mít nejrychlejší růst HDP a nejnižší inflaci a nezaměstnanost na Světě, příležitosti k plnohodnotné hrdosti se nám tak rychle nedostane. Neboť nepochybuji, že i nedávnou zprávu o nejvyšší oblíbenosti škodovek v anketě britských motoristů také nějak efektně smeteme pod stůl jako něco obdivu nehodného (a o takové mali-chernosti, jakou je Oscar, se ani neodvažuji psát), nemůžeme se divit, že zůstaneme jenom ta-kovými, jakými se sami cítíme být a jakými se snad i chceme vidět.

Robert Neruda

    Hodnocení
Hodnocení
vynikající --[ 1 2 3 4 ]-- propadák
(hlasovalo 3 čtenářů)
   
Pro elektronický archiv zpracoval: TomášTyl
Octopus číslo 11

 

Chapadlo

Američané v Brně

Miniprůzkum

0

Co bude (snad)

O Lásce

0

Hokej II - aneb reakce zahanbeného čtenáře

HOSPODY

Graham Chapman

INEX czech

O práci komorníků

Hledání generálního manipulátora

Před šedesáti lety...

Osudová hvězdárna?

Causa: Tělocvična

 


(c) Copyright Octopus 2001, 2002
 powered by juristic with partners