zpet na index  
Časopis studentů Právnické fakulty MU v Brně
Menu
 +  úvod
 +  poslední info
 +  poslat vzkaz
 +  redakce
SMS
 +  SMS Eurotel
 +  SMS Paegas
 +  SMS Oskar
 
Ptáme se...
Studenti, hlasujte! - ankety byly přemístěny níže
 
Galerie a jiné
+ IS.MUNI.CZ
+ Právnická fakulta MU
 
Archiv
Číslo 33
Číslo 32
Číslo 31
Číslo 30
Číslo 29
Číslo 28
Číslo 27
Číslo 26
Číslo 25
Číslo 24
Číslo 23
Číslo 22
Číslo 21
Číslo 20
Číslo 19
Číslo 18
Číslo 17
Číslo 16
Číslo 15
Číslo 14
Číslo 13
Číslo 12
Číslo 11
Číslo 10
Číslo 09
Číslo 08
Číslo 07
Číslo 06
Číslo 05
Číslo 04
Číslo 03
Číslo 02
Číslo 01

Časopis: Octopus číslo 05
ČLÁNEK: Počet zobrazení 1793. (Sessions 1765)
Straky
     

Krade se všude. To je celkem obecně uznávaný názor. Já s ním polemizovat nebudu. Bojím se, že to ani nejde. Jestliže tedy platí úvodní axiom, pak se krade i na naší fakultě a institucích s ní úzce souvisejících. Zdá se, že platí, protože na výše zmíněných místech se krade celkem svižně. Vezmu to postupně.

Knihovna. Naše krásná, nová knihovna a studovna má bezpečnostní zařízení - knížky a časopisy jsou opatřeny ochranným kódem. Přesto mizí. Jak to kradaři dělají, nevím, a kdybych věděl, nepovím. V poslední době jsou v oblibě tituly jako teorie práva, sociologie, rodina. To by mohlo svádět k představě, že kradou převážně kolegové z nižších ročníků. Chyba lávky. Nedávno byl odchycen jeden páťák s tlustou knihou v podpaží… Samozřejmě stane se, že si někdo odnáší knížku čistě z roztržitosti. Konečně všichni to o sobě tvrdí. Ale jak je od sebe odlišit? Nekradou se pouze celé svazky, často si lupič vytrhne „jenom“ potřebné stránky. Je to konec konců bezpečnější. Kolik se toho ukradlo a zničilo, bude známo až v létě. Zatím mají pracovnice knihovny přehled o žádanějších titulech. Uvidíme. Víme jedno. I kdyby byl systém sebedokonalejší, krást se bude pořád. Chytré hlavičky nad ním vyzrají. Příkladem budiž VŠE. Systém, prý lepší než ten náš, ale krade se vesele dál. Ještě jednu zmínku ke knihovně. Máme pěkné skříňky. Jednu už vykradli,u dalších pěti se musely vyměnit zámky. Někdo už si klíče odnesl natrvalo domů.

Prodejna skript. Když napíšu, že tady se krade opravdu hodně, nikoho asi nepřekvapím. Skripta jsou drahá a nezbytná. Navíc, když je v prodejně víc lidí, rozhodně jedna prodavačka nemůže stihnout inkasovat, vypisovat paragony a ještě sledovat, jestli si někdo něco nestrká pod bundu. „Straky“ preferují jednak dražší tituly (lepší by možná bylo nejdražší z drahých), jako jsou např. knížky od vydavatelství Linde nebo Beck, a jednak skripta, která jsou pro ně v konkrétní dobu důležitá. Někdy dochází k poněkud paradoxním situacím. Jedna straka nedávno uzmula první díl „pražské“ učebnice obchodního práva. Zřejmě zapomněla, že ten druhý samostatně nezíská. Možná ale už tehdy kalkulovala s tím, že ho „šlohne“ někde jinde. Dílčím opatřením proti činnosti strak je to, že některé drahé knihy byly přemístěny za pult. Dále se uvažuje o tom, že budou zavedeny košíky a zákazníci budou vcházet do prodejny řekněme po pěti. To je, alespoň pro mě, dost potupná představa, ale co se dá dělat. Chycené zloděje prý čekají tvrdší tresty - možná i vyloučení.

Menzy. Více než kde jinde platí, že příležitost dělá zloděje. Nebudu daleko od pravdy, když prohlásím, že leckterý pokoj je vybaven kompletním jídelním servisem z menzy. Dokonce si nedávno jeden kolega odnesl celou přepravku nožů.

Koleje. O kolejních strakách píšeme podrobněji na jiném místě. Zde snad jen tolik. Některé straky jsou prý natolik rafinované (nebo spíš právně poučené), že kvůli případné kvalifikaci svého činu kradou jen menší částky.

Fakulta. Na fakultě se samozřejmě ztrácí leccos. Rozvrhy, tiskoviny apod. Ovšem největší „rána“ bylo vykradení kabinetu tělocviku. Straky si nicméně počínaly dost podivně. Ukradly „pouze“ počítač a tiskárnu. Hotové peníze a drahé sportovní vybavení nechaly na místě.

Závěrem. Spojení „student práv a zloděj“ je paradox, ale jen zdánlivý. Předmět studia není v žádném vztahu k morálce jednotlivce. Tak ať mi nikdo nevypráví o právnících jako o elitě.

PS: Nejsem rozhodně žádný fatalista, ale na něco jako proces synchronizace (takhle tomu pracovně říkám) celkem věřím. Ovšem to, co se stalo teď, byla jeho ďábelská varianta. Ledva jsem dopsal článek o zlodějinách, udeřily straky s nebývalou silou. Nejprve někdo „vybral“ kancelář Komory advokátů (vedle KTV) a druhou noc na to kancelář ředitelky fakultní knihovny. Zmizelo pět počítačů, které se měly v nejbližší době přestěhovat do připravované studentské písárny vedle počítačové učebny v přízemí. Pujde-li to takhle dál, budeme se muset vrátit ke sčotům. Kuličky snad straky nesezobou…

-scr-

Autor: -scr-

    Hodnocení
Hodnocení
vynikající --[ 1 2 3 4 ]-- propadák
(hlasovalo 0 čtenářů)
   
Pro elektronický archiv zpracoval: TomášTyl
Octopus číslo 05

 

Zhaarovka vytazhenaa z Internetu

Vím už. Co už vím?

Straky

Reakce na článek ,,Elitokratický paskvil“, Octopus č. 4

Písaři, sazeči a diplomkáři

Mýtus právníka

Kleptomanie, konkurence?

Spravedlivé jaro

ISFIT 97

Hospody

Čím nás oslovil pan Básník

Anketa

 


(c) Copyright Octopus 2001, 2002
 powered by juristic with partners