zpet na index  
Časopis studentů Právnické fakulty MU v Brně
Menu
 +  úvod
 +  poslední info
 +  poslat vzkaz
 +  redakce
SMS
 +  SMS Eurotel
 +  SMS Paegas
 +  SMS Oskar
 
Ptáme se...
Studenti, hlasujte! - ankety byly přemístěny níže
 
Galerie a jiné
+ IS.MUNI.CZ
+ Právnická fakulta MU
 
Archiv
Číslo 33
Číslo 32
Číslo 31
Číslo 30
Číslo 29
Číslo 28
Číslo 27
Číslo 26
Číslo 25
Číslo 24
Číslo 23
Číslo 22
Číslo 21
Číslo 20
Číslo 19
Číslo 18
Číslo 17
Číslo 16
Číslo 15
Číslo 14
Číslo 13
Číslo 12
Číslo 11
Číslo 10
Číslo 09
Číslo 08
Číslo 07
Číslo 06
Číslo 05
Číslo 04
Číslo 03
Číslo 02
Číslo 01

Časopis: Octopus číslo 23
ČLÁNEK: Počet zobrazení 1864. (Sessions 1820)
Pravda?
     

Pravda?

Představte si situaci, kdy jste o něčem skálopevně přesvědčeni. Setkáte se s někým, kdo má na věc úplně jiný názor a za svým názorem si stojí stejně pevně jako vy. Možná ho přesvědčíte, možná přesvědčí on vás, ale i kdyby jste začali přece jenom věřit tomu, co tvrdí, nemusí to znamenat, že má pravdu. Třeba jste se právě vy vzdali pravdy a přiklonili se ke lži. Třeba ano. Třeba taky ne. Co je pravda? Co je lež? Co je černé a co je bílé? Říkáte, že černou a bílou barvu nelze přece zaměnit?! Vy tomu věříte? No tak dobře. Vstupte v noci do osvětlené místnosti. Stěny kolem vás jsou bílé. Teď zhasněte světlo. Jakou barvu mají stěny? Někdy i ty „jasné skutečnosti“ mohou být lží. Pravdou či lží? Ano či ne? Tyto dva základní protipóly mají tolik společného a tolik odlišného.

Bulgakovovo Rusko je plné absurdity, křivd, bolesti a nepochopení. Autor svoji zemi nepřímo obviňuje, ale na druhé straně se také stahuje někam úplně jinam - do fantazie, do jiného světa. Ale co je vlastně fantazie a co je skutečnost? Kdo z nás je tím normálním a kdo je bláznem? Blázen je ten, koho společnost tak označí. Ale třeba je pouze nepochopeným. Je to člověk, který vidí mnohem dál, než ostatní. On je ten normální a oni jsou blázni a zaslepenci.

Nenávist, odpor, nevraživost, zlo, špatnost, láska, dobro, štěstí, upřímnost... To všechno jsou slova, pocity, myšlenky, které se vzdalují a přibližují, existují v nás lidech a proto jsou stejné a zaměnitelné. Co je tedy pravdou? Nic nebo všechno kolem nás? Vyberte si! Pravda? Hm, relativní , nepochopitelný, nedotknutelný, kontrastní a základní pojem. Stručně: O čem to tedy je? („Vím“ pouze o čem byla hra, knížku jsem nečetla.) Možná o člověku, který se z té absurdní reality kolem sebe zbláznil. Možná o lásce, o slávě, o víře, o citu a touze. Nebo o lidech, kteří chtěli ukázat svět v jiném světle. Je to o zlu, které může být dobrem a záchranou pro lásku. Ale třeba je to o něčem úplně jiném. Záleží na vašem osobním postoji. Váš názor je váš názor a určitě bude na tuto hru pravdivý, pokud jste schopni se soustředit a prožít každý detail hry. Každopádně je to skvěle vymyšlené, propracované dílo plné fantazie a reality. Musím smeknout klobouk před báječným divadelním zpracováním. Ale nemohu vám všechno prozradit. Prostě se na to běže podívat. Stojí to za to!

Barbora Jedličková

Mistr a Markétka

Barbora Jedličková

    Hodnocení
Hodnocení
vynikající --[ 1 2 3 4 ]-- propadák
(hlasovalo 1 čtenářů)
   
Pro elektronický archiv zpracoval: TomášTyl
Octopus číslo 23

 

Chapadlo

WWW.MUNI.CZ aneb BESTIÁŘ MASARYKOVY UNIVERSITY

Čas, Křeslo a Odpovědní

Cikháj!

Edutainment

Dějiny surrealismu

Podzim

My very fair lady

Proč k nám přijela paní Matesová?

Jěšte ke krvavému září...

Jak se žije zapomnětlivým motocyklistům

Jak se v Česku píší zákony

Hlavou i srdcem!

Co a jak v akčních filmech

Cesta z města? Ne, děkuji.

Bez brýlí

Koruna, květy, list...

Rozhovor s prof. Zlatuškou

Pravda?

Moravský 17. listopad 1949

Jak vidí medici právníky

 


(c) Copyright Octopus 2001, 2002
 powered by juristic with partners