zpet na index  
Časopis studentů Právnické fakulty MU v Brně
Menu
 +  úvod
 +  poslední info
 +  poslat vzkaz
 +  redakce
SMS
 +  SMS Eurotel
 +  SMS Paegas
 +  SMS Oskar
 
Ptáme se...
Studenti, hlasujte! - ankety byly přemístěny níže
 
Galerie a jiné
+ IS.MUNI.CZ
+ Právnická fakulta MU
 
Archiv
Číslo 33
Číslo 32
Číslo 31
Číslo 30
Číslo 29
Číslo 28
Číslo 27
Číslo 26
Číslo 25
Číslo 24
Číslo 23
Číslo 22
Číslo 21
Číslo 20
Číslo 19
Číslo 18
Číslo 17
Číslo 16
Číslo 15
Číslo 14
Číslo 13
Číslo 12
Číslo 11
Číslo 10
Číslo 09
Číslo 08
Číslo 07
Číslo 06
Číslo 05
Číslo 04
Číslo 03
Číslo 02
Číslo 01

Časopis: Octopus číslo 18
ČLÁNEK: Počet zobrazení 1979. (Sessions 1916)
Schiele
     

Schiele

Poslední neděli v měsíci říjnu jsem spolu s přáteli podnikl kulturní výpad do Českého Krumlova. K návštěvě tohoto jihočeského města mě navnadil článek z letošního léta, který o krumlovském historickém komplexu, nad kterým převzalo patronát UNESCO, hovoří jako o perle. S autorem v tomto bodě souhlasím, ale s výhradou, že k opravě historického centra se mělo přistupovat s daleko větší citlivostí. Rekonstrukce byla provedena „německým způsobem“, t.j. vše je perfektně opraveno, zakonzervováno a natřeno jasnými (jakoby anilinovými) barvami. Bohužel s touto opravou vyprchala také atmosféra, takže si návštěvník připadá jako v kulisárně filmových studií. Autoři rekonstrukce si měli vzít příklad z Benátek, kde jsou prováděny pouze nutné opravy a oprýskané zdi s pomalu se bortícími domy vytváří neopakovatelnou atmosféru. To ale jen tak na okraj.

Chtěl bych hlavně mluvit o Centru/galerii Egona Schieleho, která se nachází přímo v historické části Českého Krumlova (ulice Široká). Věděl jsem o něm už dříve, nicméně jsem byl ohromen rozsáhlou a hlavně zajímavou výstavou děl jeho vlastních i děl jeho současníků. V Centru, což je třípatrová budova, se primárně nachází podrobná trvalá výstava jeho díla, včetně jeho životopisu a fotografií. V dalších prostorách jsou umístěny jednotlivé výstavy, v současné době zrovna práce Schieleho současníků.

Schiele tvořil od prvních let 20. stol nepřetržitě až do své smrti v roce 1918, kdy podlehl epidemii španělské chřipky. Mě osobně nejvíce zaujaly jeho obrazy tvořené pod vlivem expresionismu, nebo snad i art-deco. Jeho nejoblíbenější předlohou byla ženská těla, která zobrazoval pomocí až neuvěřitelně hranatých tvarů, ale přitom si tyto ženské postavy uchovávají ženskou ladnost a jsou vysloveně krásné. Taktéž pozice, ve kterých Schiele své modely kreslil, jsou odvážné i dle dnešních měřítek. Velmi častá je například poloha s roztaženýma nohama. Nicméně tato díla nejsou ani v nejmenším vůči ženám urážlivá a člověk při pohledu na ně neklopí zrak. Myslím, že se Schielemu podařilo zobrazit ženy jako nádherné bohyně, které ale zároveň nepostrádají lidské, až živočišné teplo.

Kromě výše zmíněných kreseb ženských aktů kreslil Schiele portréty, kompozice i krajiny, ilustroval mnoho soudobých časopisů a podílel se i na některých fotografických projektech. V kostce lze říci, že Schiele byl avantgardní umělec, jehož dílo každopádně stojí za zhlédnutí už z informačního hlediska a které může některé návštěvníky opravdu nadchnout. Mezi ty druhé se počítám i já.

ADAM DANĚK

Die Gelbe Couch

ADAM DANĚK

    Hodnocení
Hodnocení
vynikající --[ 1 2 3 4 ]-- propadák
(hlasovalo 0 čtenářů)
   
Pro elektronický archiv zpracoval: TomášTyl
Octopus číslo 18

 

Chapadlo

KLAUS

Kašna

Kanárek

Justiční a právní čekatelé

ROZHOVOR S JUDr. IVO JAHELKOU

International Criminal Court

Konference ICC – Pohled organizátora

Nepovinné semináře

Homo homini brutus

Balekijan

Anketa mezi studenty

MÁŠ PADÁKA…?

OMYL

Svět chaosu

Studenti kašlou na svá práva

Samoplátci rok poté

Schiele

Senátní zpravodaj

Semináře - povinné či nepovinné?

Balada o právničce krásné

Pokojíček plný deště

TMA

Dejme justici širší mantinely

Ten žena a ta muž

 


(c) Copyright Octopus 2001, 2002
 powered by juristic with partners