Magisterka
V době relativně nedávné se stala věc na naší fakultě nevídaná, studenti se dostavili na akci pořádanou senátory Studentské komory Akademického senátu PrF MU. Velikost překvapení trochu snižuje fakt, že se konala na začátku přednášky z finančního práva v VIII. semestru, jehož studentů se navrhovaná změna magisterské státní zkoušky již nejspíše dotkne, a z ostatních studentů se dostavilo obvyklých 5 a půl. Vzhledem k vývoji událostí, který bude popsán níže, se však i přes dostatečný počet účastníků jednalo o diskusi nad (téměř) hotovým dílem.
Ale od začátku: Vedení fakulty (kolegium děkana – prof. Bejčka) přišlo s návrhem změnit podobu magisterské státní zkoušky, která dle jejich názoru v současné podobě neodpovídá standardu jiných právnických fakult v České republice a není dostatečně reprezentativní. Jinými slovy, pokud jste si vybrali správnou kombinaci, úspěch byl na 80% zaručen. Pro mladší ročníky, jimž připadá tato zkouška jako nedohlédnutelná budoucnost, stručně shrnu dosavadní stav. Magisterská státní zkouška se skládala ze tří předmětů a to jednoho soukromoprávního, jednoho veřejnoprávního a teorie práva. Původní navrhované změny počítaly s rozšířením o jeden další předmět a dokonce se stanovením povinného občanského práva (hmotného i procesního) a trestního práva. Nutno přiznat, že tento návrh, projednávaný i na zasedání Akademického senátu fakulty, vyvolal poměrně ostré reakce mezi studenty, kteří se okamžitě rozdělili do dvou táborů (když nepočítám jednohlasné volání po zachování současného stavu) a to na méně početnou skupinu těch, kteří si ,,Občana ‘‘ a ,,Trest‘‘ hodlají do magisterky dát a početnější skupinu zájemců o jinou skladbu předmětů.
Za této situace, kdy dal děkan senátorům (zejm. studentským) lhůtu do 20.3. k vyjádření, svolali zástupci 4. ročníku na pondělí 19.3. výše zmíněnou akci, nazvanou „Diskuse o podobě MSZ“, když přislíbili i účast proděkanky Rozehnalové. Podstatné v této souvislosti je, že podobu MSZ má v kompetenci děkan fakulty (resp. kolegium děkana), který ji vyhlašuje a je proto nemožné, aby změnám mohl například Akademický senát zabránit. Proto i ona diskuse byla již od počátku předurčena pouze k debatě nad tím, zda se bude studentům nová verze líbit, či ne. Že to tak opravdu více méně bylo, způsobila však ještě jiná věc, a to nová verze změny, kterou dodal pan děkan Bejček a kterou čtvrtému ročníku v pondělí 19.3. přednesla doc. Rozehnalová.
Tato verze vychází z předpokladu, že v součinnosti s Akademickým senátem bude zrušena bloková zkouška C, která má velmi omezeně očekávaný charakter průřezové zkoušky a její časový odstup od SMZ je minimální (9. a 10. semestr). Součinnost akademických senátů fakulty i MU je nezbytná ke schválení potřebných změn ve studijních předpisech, které s konáním blokové zkoušky C počítají. Tato nová varianta počítá s rozdělením předmětů do tří skupin:
I. občanské právo (hmotné a procesní), obchodní právo, mezinárodní právo soukromé a obchodní, právo pracovní a sociálního zabezpečení
II. trestní právo, správní právo, ústavní právo, mezinárodní právo veřejné
III. právo životního prostředí a pozemkové právo, římské právo, dějiny práva, teorie práva, evropské právo, finanční právo
Zkouška se bude skládat povinně ze čtyř předmětů s možností zvolit si dobrovolně i předmět pátý. Z prvních dvou skupin si musí student vybrat nejméně tři předměty, přičemž z každé ze skupin 1 a 2 nejméně jeden. Čtvrtý a případný pátý předmět může být z jakékoli skupiny. Toto tedy umožní velkou míru flexibility, kdy si bude student moci vybrat složení MSZ dle svého budoucího zaměření. Konkrétně může tedy milovník soukromoprávních disciplín složit MSZ z občana, obchodu a pracovního práva a doplnit je pouze například ústavním právem, stejně tak jako zájemce o mezinárodní právo pojme takto soukromé a veřejné spolu s evropským a pak dle výběru třeba trestní právo.
V diskusi konané po předložení tohoto návrhu zazněly pouze návrhy na přesunutí například finančního práva do skupiny II., aby bylo možné toto kombinovat například s evropským právem, ale celkově je tato varianta považována za přijatelnou.
Miroslav Jurman