OTEVŘENÍ MZ KNIHOVNY ANEB BYLI JSME PŘI TOM
Dne 29.3.2001 proběhlo otevření „stavby od vedle“, Moravské zemské knihovny, a to otevření pro tzv. zainteresované. Na pořadu dne byli kupříkladu pan poslanec Petr Pleva, soudce ústavního soudu pan Kessler, hejtman kraje pan Juránek a celebrity jim podobné. Dále pak ti, kteří přiložili ruce k dílu: pánové architekti Adámek a Benedikt z ateliéru Onex Praha, zástupci generálního dodavatele, firmy Unistav, a.s.(zkrátili původní termín výstavby o půl roku) a zástupci subdodavatelů. K těmto všem se přidali samozřejmě novináři, zástupci mediálních velmocí i velmociček, neboli Octopus nemohl chybět.
Na začátku bylo slovo a to slovo patřilo do úvodního projevu prvního náměstka ministra kultury pana ing. Nováka. Tento omluvil svého šéfa, ministra kultury pana Pavla Dostála, že se nemohl dostavit z důvodu přítomnosti belgické vládní delegace v Praze. Následoval projev prvního náměstka primátora města Brna, pana ing. Slavínka, kterýžto omluvil svého nadřízeného, že se nemohl dostavit z důvodu nepřítomnosti na našem státním území. Do třetice všeho dobrého následoval projev pana ředitele MZK Jaromíra Kubíčka, který neomlouval nikoho. Pan ředitel vzal svůj projev zgruntu, pěkně od 17. století přes všechny donátory, kteří kdy darovali, ať už dobrovolně nebo nedobrovolně, s podmínkou či bez ní, jakýkoli svazek do fondu.
Po jeho vyčerpávající přednášce o historii MZK (Mimochodem víte, že původní budova na ulici Kounicově byla nejdříve hotýlek snad i vykřičený? ) následovalo předání pamětních medailí významným osobnostem kulturního, stavitelského a sponzorského života ( Jaký může být takový „sponzorský život“?) a krátké blahopřání od pana Lubomíra Kucka, předsedy Slovenské asociace knižnic.
Pak byla páska přestřižena a všichni přítomní se vydali na společnou prohlídku knihovny, která má ?56 km2 prostoru celkem. Většinu však unavilo již prvních pár metrů a tak se vyvezli výtahem do nejvyššího patra, nahlédli přes zábradlí, zkonstatovali, že je to výška a zase sjeli dolů do Literární kavárny na raut.
Pohoštění bylo bohaté (VAROVÁNÍ: následující pasáž může hladovému přivodit svíravé pocity v oblast žaludku, hladovci s bujnou představivostí možná i halucinace), studená i teplá kuchyně, slané i sladké variace: špízy, steaky, galatiny, chlebíčky na sto způsobů, šunkové rolky, salámové mísy, zeleninové saláty i oblohy, přílohového pečiva dosti, ovocné talíře, svatební koláčky, zákusky, káva, limonáda, vínečko bílé i červené…byl to nejlepší dojem z celé Moravské zemské knihovny. Kéž by nám tento příjemný dojem zůstal zachován i po následující roky, kdy budeme služeb MZK využívat.
Vlaďka Jabůrková