zpet na index  
Časopis studentů Právnické fakulty MU v Brně
Menu
 +  úvod
 +  poslední info
 +  poslat vzkaz
 +  redakce
SMS
 +  SMS Eurotel
 +  SMS Paegas
 +  SMS Oskar
 
Ptáme se...
Studenti, hlasujte! - ankety byly přemístěny níže
 
Galerie a jiné
+ IS.MUNI.CZ
+ Právnická fakulta MU
 
Archiv
Číslo 33
Číslo 32
Číslo 31
Číslo 30
Číslo 29
Číslo 28
Číslo 27
Číslo 26
Číslo 25
Číslo 24
Číslo 23
Číslo 22
Číslo 21
Číslo 20
Číslo 19
Číslo 18
Číslo 17
Číslo 16
Číslo 15
Číslo 14
Číslo 13
Číslo 12
Číslo 11
Číslo 10
Číslo 09
Číslo 08
Číslo 07
Číslo 06
Číslo 05
Číslo 04
Číslo 03
Číslo 02
Číslo 01

Časopis: Octopus číslo 21
ČLÁNEK: Počet zobrazení 1927. (Sessions 1878)
Kaufman, Carrey a jiná zvířata
     

Kaufman, Carrey a jiná zvířata

Vyslovil-li donedávna předemnou někdojméno Jim Carrey vybavil jsem si zvířecího detektiva Ace Venturu. Po shlédnutí ukázek z tohoto filmu jsem usoudil, že bych na něj šel jen tehdy, když by mě k tomu přemluvil někdo, na kom by mi velmi záleželo. Vkrádá se samozřejmě kacířská otázka, jak by mi mohlo záležet na někom, kdo chce shlédnout právě tento film. Snad jedině nějaký školou povinný příbuzný.Tomu bych se však snažil jako náhradu vnutit návštěvu ZOO.

Ospalý lev by ho ale pravda asi nepobavil tak, jako americký excentrik. Nevím jestli jsou všichni lvi tak ospalí, ale v naší ZOO je stále týž lev již od mých dětských let a já jsem doposud neměl tu čest vidět ho v bdělém stavu. To místní medvěd je z úplně jiného těsta. V momentě, kdy se někdo neprozřetelně přiblíží k jeho kleci, vrhne své olbřímí tělo doprostřed bazénku, který má ve svém výběhu umístěn, a dotyčného pořádně osprchuje.

Když už píšu o těch zoologických zahradách, napadá mě, že v rámci úcty k rozmanitým přírodním druhům by se mohli v těchto zařízeních instalovat mikroskopy, kde by se ukazovali prvoci, láčkovci a podobná havěť. Proč omezovat expozice jen na savce, ptáky a plazi ?

Děti by si udělaly jasnější představu o množství různých živočišných druhů jež nás obklopují a možná, že by tyto minimrchy byly zajímavější než výše zmiňovaný lev – ospalec. Zelení by jistě tuto iniciativu přivítali. Mohli by ukazovat dětem v mikroskopu ukazovat bahničku řitní ( nebo jak se ta bestie jmenuje) a kázat: „ A právě kvůli tomuto krásnému živočichovi nemůžeme dovolit, aby se postavila ta hrozná malá vodní díla na Labi“.

Nějaký český Kaufman nebo Carrey by mohl tato zviřátka napodobovat. Čímž jsem se konečně vrátil nenápadně k původnímu tématu , kterým je poslední film Miloše Formana s Jimem Carryem v hlavní roli „ Muž na Měsíci“. .Můj základní dojem po shlédnutí tohoto snímku byl upřímný obdiv. Jak ke Carrymu , který jak jsem výše naznačil nepatřil k mým nejoblíbenějším hercům, jehož výkon je opravdu strhující, tak ke Kaufmanovi o kterém tento film je, pokud byl alespoň z 50% takový, jak je v těchto pohyblivých obrázcích vylíčen.

Andy Kaufman byl americký komik, který důsledně ničil veškeré bariéry, které vytyčuje bavičům jeho typu americký šoubyznys a zároveň mystifikoval své okolí a diváky takovým způsobem, že téměř nikdo nevěřil zprávě o jeho smrtelné chorobě.

Ironií osudu se stal populárním díky účinkování v jakémsi přihlouplém sitcomu, který mu měl zajistit finanční prostředky a výchozí pozici k realizaci vlastních projektů. Není to ostatně v historii tak neobvyklý případ. Vzpomeňme např. E.T.A Hoffmana, který se považoval především za hudebníka a jen pro rozptýlení psal pohádkově- fantastické povídky. Povídky pronikly téměř do čítanek, ale Hoffmanovu hudbu zná jen pár znalců a nadšenců. Nebo A.C. Doyl – chtěl se stát seriózním romanopiscem a ještě serióznějším lékařem a proslavil se jako jeden z otců - zakladatelů detektivky což je téměř synonymum pro oddechovou ne-li přímo brakovou literaturu.

Myslím, že dnes už toto klišé dávno neplatí, ale v hlavách některých lidí stále přežívá. Např. v naší okresní knihovně nejsou detektivky společně s horory v klasickém regálu jako ostatní žánry, ale v takovém megavozíku, kde jsou natěsnány jedna kniha přes druhou. Čtenář se musí dost přehrabovat, aby něco našel. Soudím, že toto umístění je založeno na předpokladu, že čtenáři detektivky je v podstatě jedno po jakém titulu sáhne.Nejhorší na tom je , tato zvrácená idea v konečném důsledku funguje!

Když jsem se jednou téměř na kolenou hrabal v této hromadě a pídil se po žádané knize , po hodné chvíli bezúspěšného hledání, kdy jsem se knihovnice dvakrát významně otázal jestli je žádaný titul v této kupě, a jejím pobaveném přikývnutí,znechuceně jsem rezignoval.

Ale zpět ke Kaufmanovi, ten se s šarží televizního komika rozhodně odmítal smířit a všemožně se snažil této nelichotivé image zbavit. Namísto předvádění seriálových opiček, předčítal z románů, rval se v přímých přenosech a hlavně velmi vtipným způsobem zesměšňoval diváky v Americe tolik populárního wrestlingu.

Ale co se fanoušků týče přišel by si na své i u nás, zvláště v momentech různých hokejových a fotbalových úspěchů našich reprezentantů. Samozřejmě též fandím a ze srdce jim přeji úspěch . Problém je v tom, že po tomto úspěchu řada inteligentních a celkem normálních lidí zmutuje do podoby degenerativních buranů, kteří zabaleni v ucamrané vlajce vykřikují jakási primitivně nacionalistická hesla.

Ale hokej mám opravdu rád, člověk si na něm leckdy přijde na své. Vzpomínám na jeden prvoligový match, který jsem sledoval přímo z tribuny a kdy hostující bek vypálil opravdu velmi prudkou ránu, kterou ale správně nezacílil a touš putoval mezi diváky. Místní hlasatel cosi ironicky poznamenal „ o hezkém suvenýru pro diváky “. Leč za chvíli vyběhl z hlediště divák a kapesníkem se marně snažil zastavit krvácení z tržné rány na čele.No já mu ten suvenýr věru nezáviděl.

Vrcholem mých hokejově – diváckých zážitků pak bylo hokejové MS hráčů do dvaceti let v Bratislavě, kde se ve finálovém zápase v přímém televizním přenosu servali všichni hráči Kanady a SSSR včetně rezervních brankářů. Do té doby velmi výmluvný slovenský komentátor náhle nevěděl co říct. To by se Kaufmanovi líbilo! Končím, je to hrozně dlouhý. JDĚTE NA TEN FILM!!!

Alesh Kalvoda

Autor: Aleš Kalvoda

    Hodnocení
Hodnocení
vynikající --[ 1 2 3 4 ]-- propadák
(hlasovalo 6 čtenářů)
   
Pro elektronický archiv zpracoval: TomášTyl
Octopus číslo 21

 

Chapadlo

Z výroční zprávy fakulty

O životě amerických studentů práv

Noční tramvaj

Píšete do šuplíku?

Samotáři

Studentská komora Rady vysokých škol

Průvodce studiem

Koncipient

Sklíčenost je klíč k veřejnému domu smíchu

Kaufman, Carrey a jiná zvířata

Adolf Hitler: Mein Kampf

Hospody - plán

Uklízečka z Honkongu

Chvála pitoreskních příkladů aneb Pokus o definici vechna

Jak se žije s nadměrnou znalostí fyzikálních zákonů

Naši drsní furianti

Lék na nezaměstnanost - snížení daní

Koupě bytu ve tmě českého práva (kdo moc ví, špatně spí)

Bylo nás čtyři

Only in America

Akreditace Moravské právnické školy – rozhovor s prof. Bejčkem a prof. Holländerem

Zpoza křa

Právnická vysočina po čtyřech

Co nám protéká mezi prsty

Nová pravidla během hry?

Uplatnění v Praze?

Závěry práce Vztah Ústavního soudu a soudů obecných

Odvahu k jasnému NE

Třídění odpadu

 


(c) Copyright Octopus 2001, 2002
 powered by juristic with partners